Menu

Wywiad z Martyną Nowak

  • 21.03.2017

Martyna  Nowak  - psycholog sportu, psycholog Reprezentacji Polski podczas Igrzysk Olimpijskich Rio de Janeiro 2016. Współpracuje z zawodnikami reprezentującymi najwyższy światowy poziom. Doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS oraz Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Wykładowca na międzynarodowych konferencjach, prowadzi wykłady i szkolenia dla trenerów i psychologów dotyczące metod stosowanych w psychologii sportu. Autorka publikacji z zakresu psychologii sportu. Autentyczność przekazywanej wiedzy testuje startując w imprezach biegowych i zawodach triathlonowych.

1. Czym dla Ciebie jest sukces? 

Sukces to doświadczenie momentu, który jest dla Ciebie wyjątkowy, to również odwaga w podejmowaniu wyzwań, które pozwolą wzbogacić kolekcję naszych pięknych wspomnień.

2. Co sprawiło, że zdecydowałaś się wziąć udział w akcji "Jestem KOBIETĄ SUKCESU. Sama definiuję swój SUKCES"?

Psychologia to zawód, który wykonuję z wielką pasją. Wykorzystując wiedzę psychologiczną dotyczącą mechanizmów funkcjonowania człowieka szczególnie dużo satysfakcji daje mi możliwość pokazania zmiany w dwóch obszarach, które sami możemy kontrolować – czyli w naszym myśleniu oraz w zachowaniu. I to idealnie wpisuję się w cel akcji "Jestem KOBIETĄ SUKCESU. Sama definiuję swój SUKCES" – zachęcenie kobiet do zmiany sposobu myślenia i postrzegania siebie, do podjęcia działań, których siłą napędową są ich potrzeby i marzenia, wreszcie do wypełnienia ich życia radością, pasją     i przekonaniem o własnej wyjątkowości.

3. Jaka była Twoja droga do sukcesu?

Jej domeną było hasło „Hope says Yes, when all else says No” – nadzieja mówi Tak, kiedy wszystko inne mówi Nie. Nigdy nie poddałam się wątpliwości, czy moje marzenia są możliwe do spełnienia. Jednym z moich dziecięcych marzeń był udział w Igrzyskach Olimpijskich. Ponieważ moje życie nieodłącznie związane było ze sportem, zawsze postrzegałam to wydarzenie jako szczególnie wyjątkowe, pełne niezwykłych momentów, radości i wartości jakimi wykazują się ich uczestnicy. Nie udało mi się zrealizować kariery jako sportowiec, ale z marzenia o Igrzyskach nigdy nie zrezygnowałam i to pozwoliło mi na zaprojektowanie innej drogi, która stwarzała szansę na osiągnięcie celu. Wybór psychologii nie był przypadkowy, a wizja zostania psychologiem sportu towarzyszyła mi przez całe studia. Nieustanne pogłębianie wiedzy, poszukiwanie skutecznych narzędzi, pasja, bycie cierpliwym, konsekwentnym, zaangażowanym, autentycznym, szczerym i pomocnym innych – być może to przyczyniło się do tego, że w 2016 roku otrzymałam nominację na psychologa Reprezentacji Polski podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, a wejście na stadion Maracana podczas ceremonii otwarcia i przemarsz wraz z reprezentacjami innych krajów był niewątpliwie momentem, w którym stwierdziła – „tak, to się dzieje naprawdę!” i dowodem, że niemożliwe nie istnieje!

4. Jak dbasz o swój rozwój osobisty i zawodowy?

Mam ogromną ciekawość poznawania świata, który chyba nigdy nie zostanie zaspokojona. Bardzo rozwojowe są dla mnie podróże, które uwielbiam, ponieważ dzięki nim mogę poznawać wiele ciekawych osób i nauczyć się jak inni postrzegają otaczającą rzeczywistość. Niezwykle inspirujące jest dla mnie obcowanie ze sztuką – teatrem, malarstwem, muzyką – to bardzo rozwija wrażliwość i wspiera umiejętność zrozumienia innych ludzi i wielu życiowych sytuacji. Psychologia i sport to połączenie moich dwóch największych pasji, dlatego nieustannie pogłębiam swoją wiedzę w tych dziedzinach – konferencje, uczestnictwo w wydarzeniach sportowych, spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin, sięganie po najnowszą literaturę - to pozwala mi być jeszcze bardziej skuteczną w pracy nad potrzebami i celami zawodników i klientów.

5. Co w sobie cenisz najbardziej?

Cierpliwość i bycie konsekwentnym w dążeniu do celu, wrażliwość na potrzeby innych, traktowanie trudności jako szanse na rozwój nowych umiejętności. 

6. Jaką myśl, radę, inspirację przekazałabyś innym kobietom?

Cel jest zawsze tuż przed Tobą, czasami bliżej niż Ci się wydaje. Miej odwagę, aby wyruszyć w drogę do swoich marzeń.