Menu

Wywiad z dr Agnieszką Kamińską

  • 23.05.2016

W ramach akcji "Jestem KOBIETĄ SUKCESU. Sama definiuję swoj SUKCES" miałyśmy przyjemność przeprowadzić interesujące wywiady z Kobietami Sukcesu - uczestniczkami projektu.

Mamy nadzieję, że będą one dla każdej z Was nutką inspiracji smiley

 

Agnieszka Kamińska – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej SWPS w Warszawie oraz redaktor prowadzący w TVP Historia i do niedawna Redaktor Naczelna Agencji Informacyjnej Pracodawców RP. Oprócz pracy w redakcji i na uczelni - prowadzi szkolenia medialne i kursy logopedii medialnej. 

Absolwentka polonistyki. Ukończyła Akademię Menedżerską SGH, seminarium producenckie Akademii Telewizyjnej TVP i łódzkiej Filmówki oraz logopedię na Uniwersytecie Warszawskim i Kształcenie Głosu i Mowy na Uniwersytecie SWPS. 

 

1. Czym dla Ciebie jest sukces?

W dzień swoich osiemnastych urodzin napisałam sama do siebie list, który miałam otworzyć, jako świeżo upieczona "czterdziestka". W tym liście nastolatka z małego miasteczka spod Białegostoku w punktach wyliczała, kim jest i co robi właśnie teraz, jako dojrzała kobieta. Z dzisiejszej perspektywy rzecz wydaje się nieprawdopodobna - bo czarno na białym jest tam i praca na uczelni, i praca w telewizji, i poczucie sukcesu. Termin realizacji - do dnia 40 urodzin. Dziś, jako 41 letnia kobieta jestem z siebie dumna, bo udało mi się spełnić wszystkie marzenia tamtej naiwnej osiemnastolatki. Dlatego właśnie SUKCES to dla mnie konsekwentne, krok po kroku, zmierzanie do celu

 

2. Co sprawiło, że zdecydowałaś się wziąć udział w akcji "Jestem KOBIETĄ SUKCESU. Sama definiuję swój SUKCES"?

Biorę udział w akcji "Jestem KOBIETĄ SUKCESU. Sama definiuję swój SUKCES", bo porwała mnie pasja i energia samych organizatorek - Marty Osuch i Agnieszki Rejowskiej. W ich ambitnych planach i radości działania - zobaczyłam siebie sprzed wielu lat. I bardzo zapragnęłam znów poczuć się jak kobieta, która MOŻE WSZYSTKO. Że dla kobiet, które czegoś bardzo, bardzo chcą - "sky is the limit" i że nie istnieją żadne "szklane sufity".

 

3. Jaka była Twoja droga do sukcesu?

Na czwartym roku studiów musiałam zacząć pracować i… trafiłam do salonu sprzedaży luksusowych samochodów. Praca może i przyjemna, ale absolutnie niedająca mi satysfakcji. Paradoksalnie – po polonistyce nawet udawało mi się precyzyjnie wyliczać leasingi i składki OC. Jednak tak mnie to uwierało, że gdy tylko pojawiła się na uniwersytecie oferta studiów podyplomowych na dziennikarstwie, natychmiast się zgłosiłam. Zaraz po ukończeniu „podyplomówki” usłyszałam w Polskim Radiu ogłoszenie o castingu na stażystów. Poszłam. Po kilku miesiącach rzuciłam pracę w salonie BMW, nie oglądając się za siebie. Zostałam reporterką Polskiego Radia, a wkrótce po przyjęciu do radia zdobyłam swoje pierwsze wyróżnienie za reportaż radiowy. Kilka lat póżniej prowadziłam magazyn sportowy w TVP i popołudniowe rozmowy z gośćmi. W tym czasie zafascynowała mnie twórczość Kapuścińskiego, więc...zrobiłam z niej doktorat. Teraz z radością godzę wszystkie swoje pasje i zajęcia: jestem redaktorem w telewizji, adiunktem na Uniwersytecie SWPS i prowadzę szkolenia medialne z występów przed mikrofonem i kamerą.

 

4. Jak dbasz o swój rozwój osobisty i/lub zawodowy?

Rozwijam się dzięki moim studentom. Prowadzę zajęcia bardzo się w nie angażując, rzucając mnóstwo dygresji i przykładów. Ale żeby to robić, żeby moi studenci wciąż wychodzili z zajęć z poczuciem dobrze wykorzystanego czasu - czuję się w obowiązku ciągle poznawać nowe rzeczy, którymi się z nimi podzielę. Dzięki temu wciąż się uczę - dzięki studentom i ze względu na nich.

 

5. Co w sobie cenisz najbardziej?

Najbardziej cenię w sobie konsekwencję. Dorzuciłabym jeszcze samodyscyplinę, ale chyba jeszcze nie wyrobiłam jej w sobie na tyle, by się tą cechą oficjalnie chwalić smiley Ale pracuję nad tym.

 

6. Jaką myśl, radę, inspirację przekazałabyś innym kobietom?

Uwielbiam swoje motto: "Kto nie gra va bank, nie pije szampana". I tyle - nic dodać, nic ująć.